Оптимізація мовленнєвої роботи з дітьми старшого дошкільного віку

5 квітня 2018 року в ЗДО «Калинка» Григорівської сільської ради с. Григорівка (завідувач Марченко Антоніна Іванівна), відбулося засідання школи педагогічної майстерності вихователів старших груп закладів дошкільної освіти Обухівського району. В роботі школи взяли участь вихователі як сільських, так і міських закладів дошкільної освіти.
Важливо відмітити, що в дитячому садку закладаються основи культури мови як засобу спілкування і знаряддя мислення, пізнання навколишнього світу. Дитина повинна навчитися вільно користуватися рідною мовою в живому, безпосередньому спілкуванні з людьми. Рідна мова є загальною основою навчання і виховання дітей у дошкільному закладі. Оволодіння рідною мовою є найголовнішим досягненням дошкільного дитинства. Тому і тема семінару «Оптимізація мовленнєвої роботи з дітьми старшого дошкільного віку. Методичні підходи щодо навчання дітей старшого дошкільного віку опису як функціонально-смислового типу мовлення» є надзвичайно важливою і складною водночас.
Слухачам було запропоновано перегляд інтегрованого заняття з розвитку мовленнєвого спілкування на тему: «Подорож колобка» (провела його вихователь з багаторічним досвідом, з педагогічним званням «вихователь-методист» Ляш Вікторія Володимирівна). Дітям було запропоновано дидактичні ігри: «Склади будинок для Колобка» (із зубочисток), «Побудуй стежинку» (ниткографія), «Виклади Сонечку промінці» (із макаронних виробів), «Збудуй місточок» (із гудзиків), «Чому сумує Зайчик» (складання складних речень із сполучником тому що), «Чим схожі і чим відрізняються» (описово-порівняльні розповіді про диких тварин), «Подарунок Лисичці» (нетрадиційна аплікація з природного матеріалу) тощо.
Метою інтегрованого заняття було: навчати дітей складати порівняльні, описові, сюжетні розповіді; сприяти розвитку уяви, мовлення, пізнавальної та мовленнєвої активності, ініціативності, логічного мислення, дрібної моторики пальців рук та творчих здібностей у дітей старшого дошкільного віку.
Керівник школи педагогічної майстерності вихователів старших груп закладів дошкільної освіти району, завідувач ЗДО «Хоровод» Української міської ради Терпило Людмила Григорівна, ґрунтовно розкрила теоретичні аспекти, методичні рекомендації з питання «Оптимізація мовленнєвої роботи дітьми старшого дошкільного віку».
Методист РМК відділу освіти Тищенко Олена Якимівна висвітлила основні завдання методики з вищеназваної проблеми:
– формування розмовної (діалогічної) мови;
– розвиток монологічного мовлення;
– розвиток словника;
– формування граматично правильної мови;
– виховання звукової культури мови;
– навчання дітей елементів грамоти;
– ознайомлення з художньою літературою тощо.
Всі учасники заходу взяли активну участь в обговоренні, висловили свої міркування, пропозиції та слова подяки.