Про вакцинацію дошкільників

Відповідно  до річного плану роботи РМК відділу освіти Обухівської районної державної адміністрації 10 жовтня 2018 року в закладі дошкільної освіти «Альонушка» м. Українка (директор Корчак Ніна Іванівна) відбувся семінар медичних працівників закладів дошкільної освіти району на тему: «Вакцинація дошкільників. Календар профілактичних щеплень в Україні. Вимоги до ведення документації з профілактичних щеплень в закладах дошкільної освіти».

Тема надзвичайно актуальна та важлива. Тому в роботі семінару взяла участь завідувач Української амбулаторії загальної первинної сімейної медицини (ЗПСМ) Шкіль Алла Анатоліївна.

В основу роботи семінару були покладені нині діючі законодавчі документи в галузі вакцинації, зокрема:

– Наказ МОЗ України від 16.09.2011 № 595 (Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.10. 2011р. № 1159/19897) «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» зі змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров’я  від 11.08.2014 № 551; від 26.09.2016 № 996; від 18.05.2018 № 947;

–  Закон України  «Про захист населення від інфекційних хвороб»;

–  Календар профілактичних щеплень в Україні (із внесеними змінами);

– Лист МОЗ України та МОН  України від 06.09.2018 року № 05.2-11/23530-1/9-537 «Щодо напруженої епідемічної ситуації» тощо.

Алла Анатоліївна  звернула увагу слухачів на те, що в Україні за останні 5 років має місце нестійка епідемічна ситуація щодо інфекційних хвороб,  яких можна запобігти проведенням імунопрофілактики. На сьогодні в країні вже спостерігається спалах захворювання на кір, зокрема з початку 2018 року зареєстровано майже 30 тисяч випадків хвороби, у тому числі 13 з летальним наслідком.

Захворювання на кір, краснуху, епідемічний паротит, кашлюк, дифтерію набуває загрозливого характеру. Враховуючи, що ризик масового поширення зазначених інфекцій особливо збільшується з початком навчального року, необхідно вжити заходів щодо забезпечення рекомендованого Всесвітньою організацією охорони здоров’я обсягу охоплення профілактичними щепленнями  або недопущення невакцинованих  (за відсутності протипоказань) дітей у заклади освіти. Зазначена вимога передбачена у ст.15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», відповідно до якої дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.

Відповідно до Календаря профілактичних щеплень в Україні, діти у віці до 6 років повинні бути щепленими проти гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту та Хіб-інфекції. У шестирічному віці проводиться ревакцинація проти дифтерії, правця, поліомієліту, кору, краснухи та паротиту.

На сьогодні в Україні достатня кількість ефективних, якісних, безпечних та прекваліфікованих Всесвітньою організацією охорони здоров’я вакцин, щоб охопити імунопрофілактикою всі вікові групи, які цього потребують.

Завідувач Української амбулаторії ЗПСМ Шкіль А. А. наголосила, що вакцинація – єдиний спосіб від захисту ряду захворювань, які неможливо вилікувати іншими засобами або саме лікування може викликати ускладнення. Вродженої несприйнятливості до інфекційних захворювань, від яких існують щеплення – немає.

Питання про відвідування закладу дошкільної освіти дітьми, батьки яких відмовилися від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією, згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29.11.2002 року № 434 та затвердженого цим наказом примірного «Положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього закладу».

Алла Анатоліївна відповіла на численні запитання керівників, медичних працівників закладів дошкільної освіти району.

Відділ освіти висловлює щиру вдячність  Пилипченку Леоніду Михайловичу, тимчасово виконуючому обов’язки керівника комунального неприбуткового підприємства  Обухівської районної ради «Обухівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» та завідувачу Української амбулаторії загальної первинної сімейної медицини  Шкіль Аллі Анатоліївні за надану допомогу у високому фаховому,   компетентно-якісному рівні проведення семінару.