Історія Обухівського районного центру творчості дітей та юнацтва

У природі немає дитини безталанної…
Кожному треба дати щастя творенню, 
кожного треба вивести в люди.
В. Сухомлинський

Кожна людина, виходячи з дому, ступає на дорогу, яка веде її до вирішення життєвих проблем. «Куди веде ця дорога ?» – іноді запитуємо самі себе. «Вона веде до храму», – по-філософськи мудро відповідає людина. Бо навіщо існувати дорозі, яка не веде до храму? Отож і наші дороги, дороги дивовижного світу позашкілля, ведуть до найсвятішого храму дитинства – Обухівського районного Центру творчості дітей та юнацтва . 
А з чого ж все розпочалося ?….
Заснований Будинок піонерів ( нині ОРЦТДЮ ) 20 травня 1960 року у бувшому селищі Обухові, у приміщенні районного Будинку культури, за адресою вул. Радянська 8. Діти святково одягнені – у червоних пілотках з китицями та піонерських галстуках – радо знайомилися з новим одноповерховим закладом, білосніжними кімнатами директора, методиста, невеличким залом, двома кімнатами для гурткової роботи, прибудовою для авіамодельного гуртка.
За період існування закладу змінилося багато директорів та керівників гуртків, цікавих, талановитих, творчих людей.
Першим директором Будинку піонерів був Ліщинський Тарас Олександрович. Народився він 25 лютого 1926 року в с. Синиця Ладишського району Черкаської області. Сімнадцятирічним хлопцем пішов на війну. 
Після війни отримав педагогічну освіту та був направлений до Трипільської школи на Обухівщині. 
До 1960 року вчителював в обухівських школах, а потім очолив Будинок піонерів.
Він організовував роботу гуртків, підбирав відповідні педагогічні кадри для закладу. Надавалася практична допомога школярам та піонерським організаціям у проведенні різноманітної позашкільної роботи. Головним завдання гуртків було прищеплення вихованцям любові та інтересу до науки та техніки, а також допомога в естетичному вихованні учнів.
Першими радо зустрічали дітей такі гуртки: 
– хоровий ( керівник – Болгар В.Ю.);
– «Юний кіномеханік» (керівник – Болгар В.Ю.);
– хореографічний (керівник –Худолій Г.О.;
– авіамодельний ( керівник – Малишев В.М.);
– духовий оркестр (керівник – Роз їздний Г.Р.);
– гурток юних художників (керівник – Форноляка І.С.);
– судномодельний (керівник – Бульба І.П.);
– ансамбль сопілкарів (керівник – Ліщинський Т.О.).
У 1962 році педагогічний склад Будинку піонерів змінився, урізноманітнилася робота з дітьми, збільшилася кількість гуртків до 21-го.
Двері Будинку піонерів не зачинялися з раннього ранку до пізнього вечора. Перші педагоги закладу віддавали всі свої знання, свою майстерність дітям. Будинок нагадував величезний вулик, який гудів, сміявся, танцював.
З 1965 – 1973 рр. директором Будинку піонерів був Козлов Віталій Володимирович , який щойно приїхав на Обухівщину з Росії.
Це людина з великої літери, талановитий педагог, краєзнавець. Він займався пошуковою роботою, залучав до цього юних гуртківців. Із ними він побував у багатьох куточках тодішнього Радянського Союзу.
З 1970 – 1973 рр. створив солідний архів документів і фотоілюстрацій, що розповідали про бойові дії героїв-визволителів Обухівщини. На основі цих матеріалів в Обухівському районному краєзнавчому музеї створено експозицію про Велику Вітчизняну війну.
Керівник за період роботи у Будинку піонерів зробив великий вклад у творчу роботу закладу, що був методичним центром, який контролював і спрямовував піонерську роботу всіх шкіл району. 
Здебільшого робота закладу була спрямована на поліпшення спорту та туризму. 
Роботу Козлова В.В. продовжила Лук’янова Л.С.. Вона працювала директором Будинку піонерів з 1973 по 1986 роки . 
За час її роботи працювало більше 70-ти гуртків.
При Лук’яновій Л.С. педагогічні ради ніколи не були апаратними нарадами, а були навчанням керівників гуртків.
Чисельні перемоги дітей та участь у різноманітних заходах свідчать про високий рівень виховної роботи у закладі. Вихованці брали участь у великих «революційних» святах. Здебільшого ці свята відкривали юні барабанщиці. Шеренга дівчат святково виглядала: одягнені в однакові костюми, з красивими барабанами.
На жаль, Людмила Степанівна пішла із земного життя, але спогади про неї будуть жити вічно.
Неабиякі організаторські здібності проявила в роботі Будинку піонерів, нині методист Відділу освіти Обухівської райдержадміністрації, Ленда Віра Петрівна. 
З 1987 по 1990 роки Віра Петрівна очолювала молодий та завзятий педагогічний колектив. Радо зустрічали дітей на свої заняття 23 педагоги закладу. 
Прекрасний організатор, вольова та вимоглива до порядку в закладі , Ленда В.П., велику увагу приділяла охороні праці, пожежній безпеці та санітарно-гігієнічним вимогам у Будинку піонерів, що знаходився у аварійному приміщенні.
Її планомірна і систематична робота допомагала юним обдаруванням знайти своє місце в житті, давала освіту, яка була до вподоби кожному.
Один рік, з 1990 по 1991, очолювала Будинок піонерів педагог, в минулому методист закладу, Гончарова Тетяна Володимирівна.
За короткий час директор уміло підібрала педагогічний колектив та організувала роботу 43 гуртків різних напрямків. 
Не зважаючи на тяжкі часи, погану матеріальну базу керівники гуртків творчо працювали і діти залюбки відвідували їх заняття. У даний час Тетяна Володимирівна Гончарова працює вчителем української мови та літератури в Обухівській СЗОШ № 5, має звання – старший вчитель.
Добрі традиції попередників уміло підхопив наступний директор Будинку піонерів Онопрієнко Ігор Васильович. Його керівництво припадає на 1991 – 1997 роки. Саме в цей період в обухівської дітвори з’явилося нове приміщення для гуртків, а саме – красива будівля райкому партії по вулиці Київська, 10. Була замінена назва Будинку піонерів на Центр творчості юних . 
Сім років тривала піонерська ідилія у великому та красивому приміщенні райкому партії. У січні 1998 року колектив ЦТЮ відсвяткував своє новосілля в оновленому приміщенні районного Будинку культури, за адресою вул. Київська 12. Цей заклад був збудований на святому місці, адже в сиву давнину тут височіла білокам’яна Свято-Воскресенська церква побудована у 1816 році князем М.М.Бердяєвим, що після смерті був похований на її території. Підчас Великої Вітчизняної війни, церква була зруйнована, а на її місці побудовано районний Будинок культури. Саме тут, на святому місці, продовжили свою діяльність 27 гуртків. 
Директором на той час був Анатолій Петрович Шпак (1997 – 2001).
Його стиль керівництва був демократичним. Із таким директором колективу працювалося легко та комфортно.
Наступним директором була Діасамідзе Олена Георгіївна ( 2001 – 2005 рр.). Ставши керівником закладу, вона спрямовувала зусилля всього педагогічного колективу на створення домашнього затишку, доброзичливих стосунків між вихованцями та керівниками.
На той час в ЦТЮ діяло 30 гуртків. 
Саме Олена Георгіївна своєю цілеспрямованістю та наполегливістю змогла підняти заклад на вищий рівень і добитися того, щоб робота закладу цінилася не лише в районі, а й в області. Завдяки високим показникам ЦТЮ ввійшов у трійку найкращих закладів Київської області. На святі «Таланти твої, Київщино!» 2004 року Олені Георгіївні було вручено Відзнаку Президента «Заслужений учитель України».
З 2005 року і по 2013 рік заклад очолювала Захарченко Наталія Василівна. 
У ЦТДЮ на той час працювало 26 педагогів, що забезпечували роботу 30-ти гуртків. 
У 2009 році ЦТДЮ вперше за 50 років пройшов державну атестацію. А також два колективи закладу отримали звання «Зразковий колектив».
У 2011 році Обухів отримав статус – місто обласного значення. В зв’язку з цим частина ставок гурткової роботи перейшла в міський центр творчості. 
З 2013 року і по сьогоднішній день очолює заклад Гайко Наталія Сергіївна.  

З о5 вересня 2016 року змінено юридичну адресу ОРЦТДЮ – Обухівський  район, село Красна Слобідка, вул. І.Ф. Кабанця 2.

Відповідно до розпорядження Обухівської районної державної адміністрації № 653 від 30.12.2016 року «Про введення додаткових ставок педагогічних працівників до комунального закладу «Обухівський районний центр творчості дітей та юнацтва» для роботи закладу введено 7 додаткових ставок. Завдяки цьому розширилась мережа гуртків та напрямів діяльності, збільшилася кількість охоплення дітей позашкільною роботою.

Так, у 2017/2018 навчальному році  ОРЦТДЮ має 17,5 ставок.  У закладі працює  40  педагогічних працівників (11 основних,29 сумісників). Педагоги забезпечують роботу 47-ми гуртків і залучають до навчання 1180 дітей ( з них міських – 83, сільських – 1097; молодшого шкільного віку – 385, середнього – 610, старшого – 185). Загальна кількість дітей в районі становить 4243 особи. Тобто, відсоток охоплення гуртковою роботою  дітей в районі становить 27,8%.

Оскільки,  власного приміщення ОРЦТДЮ не має, гурткова робота ОРЦТДЮ 100%-во проводиться на базах культурних та освітніх закладів Обухівського району.  Гурткові заняття проводяться на базах 21-го  загальноосвітнього навчального закладу ( 67 груп, 1125 дітей), тобто функціонують у кожному навчальному закладі, та  на базі Козинського БК та Української міської бібліотеки (3 групи, 55 дітей). Нині заклад працює за 8-ма напрямами.

Для наших  педагогів кожен вихованець – це особистість, неповторна індивідуальність. Одні люблять співати, інші – танцювати, писати різноманітні творчі роботи, дослідження, деякі люблять виготовляти витвори власними руками. Але чим би не займалися діти – вони творять красу нашого життя. Розвинути особистість, обдарованість – це одне з першочергових завдань педагогів, адже дитина — це активний і самодіяльний індивід, який не “вчиться на дорослого”, а живе повноцінним і цікавим життям.
Щороку спеціалісти ОРЦТДЮ планують і проводять різноманітні заходи, які дають можливість кожній дитині реалізувати свої вміння та таланти.
Нині заклад – це маленька республіка юних обдарувань, кольорова країна яскравих талантів. Це міцна та дружня позашкільна родина – діти, педагоги, батьки!!!